Ar piemiņas brīdi Pilsētas jahtklubā atzīmē Laimoņa Millera simtgadi

15.jūlijā vienam no 20.gadsimta ievērojamākajiem burāšanas sporta veicinātājiem Latvijā Laimonim Milleram apritēja 100 gadi. Godinot vīru, kas sevi dēvējis par jūrā gājēju, un viņa veikumu trešdien, 16.jūlijā, Pilsētas jahtklubā pirms jauno burātāju ik trešdienas regatēm tika noturēts piemiņas brīdis.

 

Klāt pasākumā bija arī Latvijas Zēģelētāju savienības Kvalifikācijas komisijas priekšsēdētāja vietnieks, tāljūras jahtu kapteinis Pēteris Bormanis, kurš par godu nozīmīgajam notikuma jahtkluba trešdienas regates uzvarētājam - Agatei Einausei kā īpašu piemiņas velti dāvāja Millera "Jūrniecības vārdnīcu".

 

Šī grāmata ir Millera mūža darbs, kurā apkopoti vairāk nekā 4500 mūža gājumā pierakstītu vārdu un teicienu, ko saziņā lieto burātāji un jūrnieki, tos papildinot ar skaidrojumu, kā arī tulkojumu angļu, krievu un vācu valodā. Otrs viņa nozīmīgais devums burāšanas literatūrā latviešu valodā ir mācību grāmata "Burāšanas sports", kas nāca klajā 1953.gadā (otrais izdevums – 1966.gadā). Kā mācību līdzeklis burāšanas zinību apgūšanā tā tiek  lietota joprojām.

 

Laimonis Millers izcēlās ar trāpīgu un skarbu humoru, skolotāja talantu, pamatīgām oratora un organizatora dotībām, enerģiskumu un aizrautību. Tādu viņu atceras arī daudzi laika biedri.  

 

Pēteris Bormanis, daloties atmiņās, norāda, ka Millers ir bijis simpātisks kā cilvēks un personība, kam piemitis talants saistoši stāstīt un aizraut citus.

 

Lai gan Milleram neesot bijuši lieli personiski panākumi burāšanā, kā treneris viņš esot panācis ļoti daudz, stāsta Bormanis. Pie Eiropas čempionu 1979.gadā Edgara Terjohina un Aleksandra Muzičenko, kurš gadu vēlāk saņēma olimpisko zelta medaļu Tallinā, kā arī  bijušās PSRS čempiona titulu vairākkārt ieguvušo Bruno Jurkova (1949, 1950), Jevgeņija Kanska (1950, 1954, 1955, 1962, 1964), Olgas Koroļenko (1945, 1948, 1962) un Maijas Štrāles (1954, 1961, 1962) panākumiem liels nopelns ir bijis arī Milleram.

 

Savukārt burātājs Valdis Elnionis, kurš atjaunoja un pie Laimoņa Millera gatavoja mācību laivu, Dragon klases ķīļjahtu, kvalifikācijas eksāmeniem, jaunajiem burātājiem atklāja, ka Milleram svarīgākā lieta uz jahtas bijis nazis, kas nepieciešams jebkuram jūrniekam un burātājam. Tam bija jābūt līdzi ikvienam, kas lika eksāmenu uz jahtas. “Ja nebija nazītis vai duncis līdzi, eksāmenus nepieņēma”. Vienu jūrnieka duncīti mantojumā no leģendārā burātāja  saņēma arī Valdis.

 

Tāpat ikvienam bija iespēja uzzināt, ka viens no mīļākajiem jautājumiem, ko Millers uzdevis eksāmenos, bijis asprātības jautājums par to, kāpēc tropos elektrības vadi esot resnāki.

 

Jautājot, kādu Valdis Elnionis atceras Milleru, viņš atbild, ka kā vīru ar staltu stāju, ļoti labu oratoru, prasīgu, bet kurš vairāk gan bijis teorētiķis nekā burātājs praktiķis. “Kad viņš iesācis runāt, pārējiem bijis jāapstājas”, ar humoru norāda jūrā gājēja laikabiedrs.  

 

Laimonis Millers

  • Dzimis Rīgā 1914.gada 15.jūlijā. Mūžībā aizgājis 2009.gada 10. oktobrī;
  • Pēc profesijas elektriķis;
  • Bijis republikas kategorijas treneris burāšanas sportā;
  • Organizējis un vadījis jahtu vadītāju kursus;
  • Kopā ar domubiedriem Kārli Bliti, Bruno Jurkovu, Ēriku Siliņu un Aleksandru Zviedri 1944.gada 5.decembrī nodibināja Daugavas jahtklubu.
  • Bijis Daugavas jahtkluba kvalifikācijas komisijas priekšsēdētājs un Latvijas burātāju kvalifikācijas komisijas sekretārs;
  • Grāmatu "Burāšanas sports", kas nāca klajā 1953.gadā (otrais izdevums – 1966.gadā), un 2007.gadā iznākušajai grāmatai "Jūrniecības vārdnīca" autors;
  • Par ieguldījumu jūrniecībā 1998.gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa I pakāpes Goda zīmi.

 

FOTO no piemiņas pasākuma - LZS mājas lapas foto galerijā.

 

Foto un teksts: Sintija Sīmane 


Pievienoja: Sintija Sīmane 2014.07.17 09:50

 Lietotājs:
    Parole:
            
Reģistrācija Aizmirsta parole

Pēdējās foruma aktivitātes

Redzamas reģistrētiem lietotājiem

Aktuālais jautājums

Vai Tu būtu gatavs ziedot burāšanai?

Atbildēt var tikai reģistrēti lietotāji!

Partneri