7 dienas Spānijā – liels ieguvums Latvijas burāšanai

Novembra sākumā trīs latviešu jaunie burātāji – Marta Rause, Madara Suško, Ričards Čače – un divi treneri – Juris Ailis, Valdis Alviķis – piedalījās Emerging Nations Program treniņnometnē Santanderā, Spānijā, kas ir liels ieguvums un ieguldījums Latvijas jauniešu burāšanas attīstībā.

 

Nometne notika ar ISAF un IOC Olympic Solidarity atbalstu un uz nometni un semināru bija aicināti Austrumeiropas sportisti. Ieradās moldāvs, serbi, bulgāri, islandieši un latvieši. Nometni atklāja ISAF viceprezidente Terēza Lara un apsveica arī Spānijas federācijas prezidents Herardo Pombo.

 


Treniņnometni un seminārus, kas notika Spānijas izlases bāzē, vadīja labākie spāņu speciālisti - izlases treneri Laser klasē Airam un Roy, fiziskās sagatavotības treneris Diego un daktere Carmen. Vislielāko darbu ieguldīja treneru semināra vadītājs Jordi Lamarca. Grafiks bija pilnībā noslogots visas 7 dienas, no 8.30 līdz 20.30. Tikai ceturtajā dienā, kad laika apstākļus noteica vētra Biskaja līcī, dienas otrajā pusē bija atpūtas mirklis.

 

Treneru ISAF 3. līmeņa semināra programmā bija burāšanas teorija, treniņu metodika, meteoroloģija, lekcijas fiziskajā sagatavošanā, uztura izvēlē, Laser vadīšanas un manevru tehnikas noslēpumi, kā arī praktiskā treniņu vadīšana uz ūdens. Visiem dalībniekiem bija kopīgas lekcijas jauno sacensību noteikumu apguvē.

 

Sportistiem lielākā uzmanība tika pievērsta ārkārtīgi precīzai laivas vadīšanas apguvei krastā un uz ūdens ar video filmēšanu un analīzi vakara pārskata sapulcē. Lēnā vēja dēļ treniņi notika ostā, bet to kompensēja labi apgūtās prasmes.

 

Pēdējā dienā notika improvizēta regate ar 3 braucieniem mainīgos vējos. Bija arī 2 protesti, kuri tika izskatīti visiem klātesot. Uzvarētāji abās klasēs bija Serbijas sportisti. Mūsu Marta vienā braucienā finišēja pirmajā vietā, Madarai labākā bija 3. vieta. Nometnes beigās Standard treneris atzinīgi novērtēja Ričarda darbu par lielāko uzlabojumu.

 

Valdis Alviķis: "Noslēguma dienā pēc sacensību regates vietējais treneris individuāli runāja ar katru sportistu un viņa treneri. Piedalījos tikai sarunā ar Martu – viņa ir pašā sākumā ar labi nostādītām kustībām, līdzsvara un gaitas izjūtām. Patreiz viņai vēl ir neatbilstošs svars, bet par to nevajagot uztraukties. Proporcionāli strādājot uzkrās pieredzi un svars arī nekur neizpaliks. Tas nenotiek viena gada laikā. Marta ļoti labi uztvēra un pilnveidoja sevī visu trenera sacīto. Slikti, ka Martai nav iespēju trenēties visu sezonu. Tas ir nepieciešams un tā dara visi, kas grib sasniegt rezultātus. Šo frāzi uzsvēra Spāņu treneri. Viņi uzslavēja Martu par noslēguma regates rezultātu, par taktiku, gaitu, akvatorijas un vēja izjūtu."

 

Marta Rause: "Kopumā man tur ļoti patika, jo spāņu treneri daudz ko iemācīja. Meiteņu treneris Rojs, man iemācīja taisīt pareizus pagriezienus un to, ka laivai visu laiku jābūt taisnai, un vēl šādus, tādus knifiņus. Katru rītu vairākas stundas sēdējām klasē un klausījāmies jaunos burāšanas noteikumus. Pēc noteikumiem mums veica fizikālo testu kā sporta dispanserā un bija jāvingro. Pēc vingrošanas paēdām un gājām uz ūdens. Uz ūdens mēs pavadījām 2 stundas (varbūt arī vairāk, bet katrā gadījumā, burājot tas laiks paskrēja nemanot). Vakarā spāņu treneri rādīja pa dienu uzņemtos video un izskaidroja kļūdas. Par savu rezultātu esmu apmierināta, jo esmu iemācījusies daudz ko jaunu, ko nebūtu iemācījusies daudzu gadu laikā Latvijā. Kā arī man ir liels prieks, ka Rojam bija prieks ar mani strādāt."

 

Madara Suško: "Pirmajā dienā treneri pavēroja, ko mēs mākam, ko nemākam un turpmākajās dienās mums palīdzēja pilnveidot vai uzlabot šis lietas. Treniņos uz ūdens mācījāmies kā pareizi taisīt pagriezienus (arī pa vējam), kā arī tā saukto rabbit start. Mācīja, kā normālos apstākļos, kad pietiek vējš, laivai vienmēr jābūt taisnai (tā nevar būt sakantēta uz zemvēju), jo tad laivai ir vislielākais ātrums. Stāstīja, ka nepārtraukti jāstrādā ar šotīm atkarībā no tā kā mainās vējš, kā arī to, ka laivā visam jābūt viegli regulējamam. Man pirms braukšanas likās, ka vairāk laika pavadīsim treniņos uz ūdens, taču viņi uzsvaru lika uz noteikumiem un tehnikas pārrunāšanu un analizēšanu krastā. Katram burātājam, manuprāt, šajā nometnē bija savi šķēršļi, kurus nācās pārvarēt. Manā gadījumā tas bija negaidīt tūlītēju rezultātu jau uzreiz pēc pašiem pirmajiem mēģinājumiem. Taču pēc nometnes, kad daudz ko jau esam iemācījušies, vai vismaz sapratuši pašu pamatu katrai darbībai laivā, mums nebūs problēmu attīstīties tālāk un uzlabot savu burāšanas prasmi. Ceru, ka brauksim uz Santanderu arī nākamgad, lai turpinātu treniņus burāšanā, taču līdz tam vēl daudz laika jāpavada intensīvi strādājot."

 

Ričards Čače: "Treniņi bija pārdomāti, manuprāt efektīvi, jo treneri strādāja arī ar katru individuāli. Man iemācīja pareizu ķermeņa pozu uz laivas un precīzāk, pareizāk izpildīt pagriezienus. Domāju, ka progress bija jūtams. Vēlētos vēl šādus braucienus un treniņus."

 


Iegūtās zināšanas sportisti izmantos savas meistarības tālākai pilnveidošanai, bet treneriem būs iespēja tās nodot arī citiem sportistiem. Prezentācijas, audio un video ieraksti būs pieejami arī pārējiem mūsu treneriem un burātājiem.

Prezentācijas, audio un video ieraksti ir pieejami lejupielādēšanai šeit:

http://ej.uz/santandera14

Ja neizdodas, zvaniet Jurim t. 29221155

2014. gadā Santanderā notiks ISAF pasaules čempionāts un olimpiskā atlase un labākajiem Emerging Nations Program 2012. gada dalībniekiem no visas pasaules būs iespēja turpināt pilnveidot savu meistarību ENP programmā arī 2013. gadā. Ceram, ka tālākai apmācībai kvalificēsies arī kāds no mūsu jaunajiem burātājiem.

 

Teksts: Juris Ailis / Ģirts Avotiņš

Foto: Juris Ailis

 

 

Ziedo burāšanas attīstībai!!!

Seko Latvijas Zēģelētāju savienībai Facebook un Twitter!

 


Pievienoja: Juris Ailis 2012.11.8 14:14

 Lietotājs:
    Parole:
            
Reģistrācija Aizmirsta parole

Pēdējās foruma aktivitātes

Redzamas reģistrētiem lietotājiem

Apsveicam dzimšanas dienā:

Kristīne Fišere-Blumberga , Anna Davidova

Aktuālais jautājums

Vai Tu būtu gatavs ziedot burāšanai?

Atbildēt var tikai reģistrēti lietotāji!

Partneri