Sirsnīgi sveicam Maiju Plukšu 80 gadu jubilejā

Latvijas Zēģelētāju savienība sirsnīgi 80. dzimšanas dienā sveic vienu no Latvijas burāšanas leģendām, burātāju, sporta meistari, burāšanas treneri un tiesnesi Maiju Plukšu vai kā burātāju saimē ierasts – Maijas tanti, kura dzimusi 1930. gada 22. novembrī.

 

 

 

 

 

 

 

Lai dotu plašāku ieskatu burātājas Maijas Plukšas dzīvē, publicējam Ināras Ailes interviju ar Maijas tanti no raksta "Atceras sporta meistares" (Optimist Ziņas Nr. 3, 2006. gada marts).

 


Maija Plukša – Maijas tante (ļoti daudzu burātāju pirmā trenere), mūs visus viņa vēl joprojām sauc par saviem bērniem! Burāt sāku 1951.g. 21 gada vecumā. Uz Ķīšezera CJK 1.maijā mani atveda kolēģes, kas jau burāja, Aspere Lidija, Ulmane Milda, Kalniņa Aina, Ausma Treināte. Tajā pavasarī jahtklubs bija saņēmis jaunas laivas M, R3, R2 un visi nodarbojās ar pucēšanu, grafitēšanu un citiem svarīgiem darbiem.

 

Un tad mums Augusts saka nāciet es jūs pavizināšu ar “M"-ku! Bija pamatīgs pūtiens, bet mēs uzvelkam zēģeles un braucam! Mēs ar Mildiņu virsvējā, divi zemvējā , tiem kas zemvējā, dibeni jau pa ūdeni velkas!

 

Kādas šausmas, kāda kantēšana! Tas bija mans pirmais brauciens, ar to pašu pietika! Pēc kādām 10 dienām sezonas atklāšana, mēs ar Aņķīti (Anna Sukure) stāvam Ķīšezera maliņā, visi startē ar “M", es tad vispār nekā nesapratu, ne virsvēju, ne zemvēju, ne kas tās tādas "barankas". Atceros, Nūģis tajā dienā nopelnīja 5 "barankas".

 

Pēcpusdienā pie mums pienāk Krapovskis (RCJK direktors) un teica: "redzu, ka jums meitenēm interesē šitā lieta! Nāciet, iesaistieties!"

 


Lai varētu startēt no RCJK iestājāmies sporta biedrībā "Spartaks". Tā nu mēs iesaistījāmies! Paiet maijs, Mildiņa mani drusku pavizina, tad jūnija sākumā pienāk pie manis Štolcers un saka: "uz Tallinu braukt gribi?"

 

Protams, ka es gribu! Krauklei Elgai vajag manšafti, rīt jāsāk trenēties!

 

Uzsēdina mani uz “M"-kas kopā ar Elgu, kas jau bija izcila braucēja, un Arčbaldiņu un saka: tas ir foks, Arčibalds palīdzēs ar grotu un švertu un rullējiet! Pirmajā reizē palīdzot man iespieda pirkstu pie šverta, bet es taču nevaru teikt, ka man pirksts pušu! Man ir jātrenējas, skaloju tik pirkstu Ķīšezera ūdenī un trenējos! Pie tam es nemācēju peldēt!

 

Pēc nedēļas aizbraucām uz Tallinu un "Spartaka" meistarsacīkstēs izcīnījām pirmo vietu! Tās bija pārsēšanās sacīkstes, baigās gafelnieces, vinču nebija un šotis uz “M"- kām bija tādi resni striķi, kas, lai nepūtu, bija iesmērētas ar tādu kā darvu. Mēs tās šotis likām pāri pleciem un mugurām un vilkām tā, ka malā atnācām ar jēlām mugurām.

 


Meitenes bija daudz un skaistas! Mums visām bija balti parādes tērpi, tas bija mūsu stils!

 

1956. gadā likvidējās "Spartaks". Pārgājām uz “Daugavu", Elgiņa un Aņķītis jau bija aizgājušas.

 

Sākās lielie mači, treneris mums bija pats Kanskis! Un tā nu es rullēju uz M-kām 18 gadus, man bija trīs laivas – "Zīlīte", "Žubīte" un "Lāsīte". 60-tajos gados Ļeņingradā bija ļoti labs "M" jahtu konstruktors un viņš mūsu Štrālei Maijai vienmēr būvēja jaunas laivas un viņa bija vairākkārtēja PSRS čempione. Tolaik PSRS čempionātos piedalījās 17(!) sieviešu komandas un 20-24 vīriešu komandas, Latvijas mačos uz starta bijām 7 – 8 komandas. Sievietes startēja atsevišķi. Pēdējos lielos mačus nobraucu 1963.g. Kauņā, bet "M" klasi likvidēja 1968.g. un to nomainīja "Dragon".

 


Mēs arī iesaistījāmies tiesāšanas darbā, tiesājam mačus ledusjahtām, savienības mačus un 1980.g. Olimpiādē Tallinā tiesneši no Latvijas apkalpoja atsevišķu distanci.

 

70-tajos gados sāku strādāt ŪSB "Daugava" par burāšanas treneri. Tajā laikā jau bija parādījušies "Optimisti", "Kadeti" un pirmie "OK". "M", "Jorši" un "Olimpiki" tika nomainīti uz "Dragon", "Finn", "FD". Burātāju jaunā paaudze kļuva arvien jaunāka, bet meiteņu bija mazāk.

 

 


Pievienoja: Ģirts Avotiņš 2010.11.21 23:39

 Lietotājs:
    Parole:
            
Reģistrācija Aizmirsta parole

Pēdējās foruma aktivitātes

Redzamas reģistrētiem lietotājiem

Aktuālais jautājums

Vai Tu būtu gatavs ziedot burāšanai?

Atbildēt var tikai reģistrēti lietotāji!

Partneri