Time Brasil!

Time Brasil!

“Time Brasil”, jeb “Brazīlija, šis ir tavs laiks!” bija Rio Olimpisko spēļu Brazīlijas komandas moto. Tas bija redzams gan uz reklāmas plakātiem visur Rio, gan suvenīriem, gan olimpiskajā ciematā – mājā, kurā dzīvoja Brazīlijas olimpieši.

Pēc astoņu gadu pārtraukuma, jeb divām olimpiskajām spēlēm, Latvija tika pārstāvēta burāšanā, RS:X sieviešu vindsērfinga klasē. 17 gadīgā, mūsu izlases un RS:X Rio flotes jaunākā dalībniece Ketija Birzule kopvērtējumā izcīnīja 24. vietu no 26 dalībniecēm. Ketiju sacensību laikā krastā un uz ūdens pavadīja viņas tēvs un treneris Māris Birzulis. Tāpat viņu beidzamos 2 gadus konsultēja un trenēja Maksims Oberemko, kurš pats bija Rio speļu dalībnieks RS:X klasē no Krievijas. Savā labākajā braucienā Ketija finišēja 18. vietā, kopvērtējumā par 10 punktiem apsteidzot savu tuvāko konkurenti no Singapūras. Ketija, kopā ar Singapūras un Alžīrijas pārstāvēm ieguva Rio “neizmantoto kvotu” vietas, bet tieši Ketija bija labāka par viņām abām. Līdz 23 vietai, ko ieņēma Ungārija, Ketiju šķīra 21 punkts. Jāatzīmē, ka tieši ungāriete izcīnīja beidzamo dalības vietu Rio spēlēm no Eiropas reģiona martā, Princeses Sofijas regatē, Palma de Maljorkā. Dažos braucienos Ketija spēja apsteigt ungārieti. Ņemot vērā šo, gan mans, gan pašas Ketijas, gan trenera Māra un Latvijas sporta vadības atzinums ir, ka Ketija nostartēja ļoti veiksmīgi savā Olimpiskajā debijā, izcīnot maksimāli augstāko un reālo rezultātu savā pirmajā Olimpiādē.

Burāšanas sacensības notika Guanabaras līcī, kas attiecīgi pēc sacensību grafika, jahtu klasēm, vēja apstākļiem un organizācijas komitejas lēmuma tika izvestas vai nu iekšējā vai ārējā līci. Kad saņēmām apstiprinājumu no World Sailing par iespēju Latvijai tikt pārstāvētai RS:X sieviešu klasē Rio, bija nepieciešams Latvijas Olimpiskas komitejas apstiprinājums. Sazinoties ar Prezidentu Aldoni Vrubļevski, saņēmu viennozīmīgu atbalstu, bet arī jautājumu, “Kādu vietu Ketija varētu Rio izcīnīt?” Mana atbilde un prognoze precīzi sakrita ar Ketijas beigu rezultātu. Sazinoties ar maniem burāšanas paziņām un kolēģiem, kuri jau ilgstoši bija pavadījuši laiku trenējoties olimpiskajā akvatorijā, prognoze bija, ka ar 95% varbūtību paredzams lēns vējš 4-6 mezglu diapazonā. Šī prognoze neīstenojās nemaz. Te jāpiekrīt Ketijas trenerim un tēvam Mārim, ka pēdējo gadu pieredze, īpaši starptautiskajās sacensībās rāda, ka tieši prognozētās laika prognozes var nepiepildīties nemaz. Šis arī bija gadījums Rio olimpiādē. Vējš bija mainīgs pēc virziena un pēc stipruma, brīžiem sasniedzot 30 mezglu stiprumu. Ņemot vērā, ka Rio apkārtne ir kalnaina, vējš bija pietiekami nepastāvīgs un mainīgs. Tas ir īpaši, ja distance ir tuvu krastam, kur arī notika Medal race. Tāpat jāņem vērā straumes, kuru laikā okeānā ikdienā mainās paisums un bēgums 5m diapazonā. Ūdens dziļums nebija liels - 7 metri iekšējā līcī un līdz 20 metriem okeāna ārējā līcī. Pūšot stipram vējam bija pat 5 – 7m lieli viļņi.  Un visbeidzot konkurenti, kuriem olimpiskās spēles ir augstākais sportiskais atskaites punkts 4 gadu griezumā. Te iespējams, ir tēma garākai diskusijai, bet skaidrs ir viens - dalība un augsti sasniegumi sportā, īpaši burāšanā šodien vairs nav nejaušība un tas ir pilna laika darbs, gan sportistam, gan trenerim, gan apkalpojošam personālam. Tas ir vesels process, kas ietver sporta sistēmu valstī, pašu sportistu, jeb labākā sportista atlasi no kandidātiem olimpiskajām spēlēm no valsts, kvalificēšanos spēlēm, inventāru un tā pareizu atlasi un sagatavošanu, treniņus – uz ūdens, fiziskie un izturības krastā, ķermeņa atjaunošanos, pareizu uzturu, sportiskās formas sagatavošanu īstajam brīdim, fizioterapeita atbalstu un pat psihologa darbu ar sportistu. Vēl nepieciešams īstais treneris un paša sportista talants, psiholoģiskā sagatavotība un sportiskā veiksme īstajā brīdi un pareizajā vietā!

Runājot, gan ar citiem sportistiem un treneriem, Rio olimpiāde nebija viegla pastaiga nevienam. Bija komandas, kas gatavojās pēdējos četrus gadus, pēc speciāli izstrādātiem plāniem, sistēmām un lieliem finansiāliem ieguldījumiem, bet netika pie medaļām. Polijas izlase Londonā izcīnīja divas bronzas medaļas, bet Rio netika ne pie vienas, kaut gan visi Rio dalībnieki ir top 10 Eiropas un Pasaules čempionātos. Vairāki Finn klases braucēji, divus gadus no četriem pavadīja tieši Rio akvatorijā. Neviens no viņiem netika top 10. Igaunijas Finn sportists Karpaks, kurš, ņemot vērā metroloģisko pieredzi, speciāli izvēlējās un pieteica laivu, mastu un buru lēnam vējam. Burājot 30 mezglu stiprā vējā un lielos viļņos, jau regates sākumā tapa skaidrs, ka variantu medaļām vairs nav. Interesants liekas Krievijas RS:X braucējas Elfutinas stāsts. Sākoties Medal race, tieši pēc starta viņai tiesneši piesprieda divas reizes pa 360 grādu sodu. Uz pirmo pagrieziena zīmi viņa bija beidzamā. “Kāpēc gaidīt vēl četrus gadus?” bija doma viņai šajā brīdī. Apsteidzot trīs sportistes, viņa finišēja septītā, kas deva iespēju izcīnīt bronzas medaļu. Argentīnas ekipāža katamarānu Nacra klasē pēdējā braucienā izcīnīja zelta medaļu, apsteidzot trešo vietu par vienu punktu! Komandas kapteinim  Langem 2015. gadā tika izoperēts plaušu vēzis. Kulmināciju sasniedza pēdējais brauciens Medal race 49 FX klasē sievietēm. Uz zelta medaļu pretendēja četras ekipāžas. Brazīlijas sportiste Graela pirmo apli nobrauca kā trešā, bet tieši otrā apļa pretvējā, pateicoties izcilai taktikai un varbūt arī sportiskajai veiksmei, spēja izvirzīties vadībā. Viņai cieši sekoja Jaunzēlandes ekipāža. Graela finišēja pirmā par 10 metriem jeb 2 sekundēm apsteidzot konkurentes, tādejādi izcīnot vienīgo zelta medaļu Brazīlijai burāšanā Rio. Graelu ģimenei kopā ar tēvu, kurš ir divkārtējs Olimpiskais čempions Star klasē, kopā ir sešas olimpiskās medaļas!

Rio olimpiādē burāšanā medaļas izcīnīja 15 valstis, vindserfingā Holande, Anglija un Francija vīriešiem un Francija, Ķīna un Krievija sievietēm. Dorianam van Rijselbergam šis ir otrais olimpiskais zelts pēc kārtas, trijniekā arī ir anglis Niks Dempsijs, toties pārējie medaļnieki atšķiras no Londonas spēlēm. Secinājumi šeit ir vairāki: joprojām katrai valstij ir sava pieeja un veids kā viņi gatavojas spēlēm. Ir valstis, kuras priecājas par dalību un iespēju piedalīties olimpiādē un ir valstis, kuras mērķtiecīgi cīnās jau par medaļām. Burāšanā kopvērtējumā uzvarētāja ir Anglija - divas zelta un viena sudraba medaļa, visvairāk medaļas – 4, ieguva Austrālija un Jaunzēlande. Pirmās divas jau otro olimpiādi pēc kārtas ir medaļu topā. Personīgi pazīstu Austrālijas burāšanas izlases galveno stratēģi un 470 klases treneri Viktoru Kovaļenko. Apbalvošanas ceremonijas laikā Rio apsveicu viņu un jautāju vai viņš ir apmierināts ar savas komandas sniegumu uz ko viņš atbildēja; “Protams! Nav slikti dabūt 4 medaļas!” Kad viņam jautāju - kāda ir viņa veiksmes formula, viņš atbildēja: “PSRS sporta sistēma un Austrālijas nauda!” Viņam nevar nepiekrist, jo ņemot vērā Anglijas piemēru, katra Rio sporta veida medaļa Anglijai izmaksāja apmēram 6,000,000 EUR. Kopējais Anglijas ieguldījums, ko saņēma visi sporta veidi kopā no 2013. – 2017. gadam ir 450,000,000 EUR un kas ir 28% pieaugums kopš Londonas spēļu finansējuma. Esot aprēķināts, ka katram Anglijas pilsonim/nodokļu maksātājam tas izmaksā 1.6 EUR gadā! Jau pirms Rio spēļu atklāšanas Anglija sāka gatavoties Tokijas 2020. spēlēm. Šajā sakarā vēlos minēt vairākas atziņas, kuras pēdējās dienās lasāmas angļu presē viņu komandas Rio veiksmes sakarā: “Money talks!”(Nauda nosaka visu, jeb daudz ko!”), “A Culture where winning is expected, not just hoped for”(Kultūra, kurā uzvara ir prognozējama, nevis tikai cerēta”.  Salīdzinājumam, 1996. gada olimpiāde Atlantā, es personīgi ieņēmu 20. vietu Mistral klasē. Anglijas sportists Hovards Plumbs izcīnīja 24. vietu, tikai dažos braucienos mani apdzenot. Anglijas ieguldījums visos olimpiskajos sporta veidos 1996. gadā bija 7,000,000 EUR. Money talks!

Latvijas komanda Rio spēlēs neizcīnīja nevienu medaļu. Īpaši medaļas gaidījām no līderiem, uz kuriem bija cerēts visvairāk - BMX, pludmales volejbolu, vieglatlētiku, svarcelšanu un cīņas sportu. Rio olimpiādē bija redzami gan uzvaras mirkļi, ovācijas un prieka asaras, gan ari sāpīgi zaudējumi un emocijas, kas tam seko. Zelta medaļa ir tikai viena! Gribētāji daudz, bet tāds ir sports! Burāšana Latvijā un Ketija izcīnīja 24. vietu. Salīdzinājumā ar citiem Latvijas sporta veidu rezultātiem Rio, esam tieši vidusdaļā.

Ketijas ceļš uz Rio sākās Liepājas pludmalē, Baltijas Kausa 2014. vindsērfinga laikā, kad Māris man personīgi teica, ka neredz motivāciju, lai atbalstītu sava kluba RS:X klasi. Esot par dārgu un komplicēti. Dažas nedēļas vēlāk, Ķīnā notika otrā Jauniešu Pasaules Olimpiāde, kurā piedalījās, gan Ketija, gan Māris kā treneris. Finišējot kopvērtējumā 12. vietā no 20 dalībniekiem un pēdējā braucienā 8. vietā, mainījās gan sportistes, gan trenera un tēva viedoklis. 2014. gada rudenī, tika iegādāts olimpiskais RS:X inventārs, sākās fiziskie treniņi pie trenera zālē un uz ūdens, dalība starptautiskajās sacensībās, treniņu procesā jau piesaistot vietējos un ārzemju speciālistus. Pārrunājot gan gatavošanos posmu pirms spēlēm, gan tieši stratēģiju un iespējas Rio, gan arī pēc spēļu rezultātu, secinājām, ka šī Olimpiāde ir tikai sākums un Ketija gatavosies jau tālākajam posmam uz Tokiju. Pieredze un psiholoģiskā noturība ir neatsverama augstu rezultātu sasniegšanai. Pieņemu, ka Māris un Ketija šobrīd nenožēlo ne minūti, kas pavadīta trenējoties un piedaloties Rio Olimpiskajās spēlēs, ne arī ieguldīto līdzekļu, kas nodrošināja šī mērķa sasniegšanu. Ideāls risinājums nākotnē būtu, ja Latvijai būtu vairāk burātāju, kuriem būtu iespējas gatavoties, konkurēt un cīnīties par dalību olimpiskajās spēlēs, jo tas brīdis, iesoļojot Olimpiskajā stadionā atklāšanas ceremonijā pārstāvot Latviju, ir neatkārtojams! Medaļas seko pēc tam!

Time for… Latvia?!Pievienoja: Oskars Krūze 2016.08.26 16:09

 Lietotājs:
    Parole:
            
Reģistrācija Aizmirsta parole

Pēdējās foruma aktivitātes

Redzamas reģistrētiem lietotājiem

Aktuālais jautājums

Vai Tu būtu gatavs ziedot burāšanai?

Atbildēt var tikai reģistrēti lietotāji!

Partneri