Sēru vēsts. Visvaldis Briedis (1932.28.09. – 2016.7.01.)

Visvaldis Briedis

(1932. 28.09. – 2016. 7. 01.) 

Ar Dievu, Meistar!

 

„Nu, meistar, kad tu rādīsi savu meistarstiķi?” tā Visvaldis Briedis vindsērfinga pionierus Latvijā uzrunāja pirms gadiem četrdesmit un vēl aizvadītajā vasarā. Patiesībā vislielākais Meistars bija viņš pats, un Viļa mūžs, kas 7. janvārī noslēdzās 83 gadu vecumā, bija Meistarstiķu pilns.

Viņa interese par burāšanu radās jau 6 gadu vecumā, kad Vilis guva pirmos pārdzīvojumus uz pazīstamā izdevēja Benjamiņa jahtas Ķīšezerā. Patstāvīgi viņš sāka burāt no 1947. gada Republikas Centrālajā jahtklubā, kur viņa treneris bija leģendārais burātājs Jevgēņijs Kanskis. 

Divus kursus studējot LVU, bet tomēr absolvējot Rīgas Politehnikuma mehānikas nodaļu, Visvaldi Briedi sevišķi interesēja burāšanas tehnikas izzināšana – buras aerodinamiskā konstrukcija, tās ietekme uz jahtas ātrumu dažādos laika apstākļos. Savus novērojumus viņš izmantoja, pats konstruējot dažādas buras, tādējādi daudziem sportistiem palīdzot sasniegt labākus rezultātus. Pamazām ar šo nodarbošanos Briedis iekaroja popularitāti burātāju aprindās un kļuva par vienu no vadošajiem buru meistariem un treneriem Padomju Savienībā. Zināmā mērā, pateicoties arī šim darbam, 1972. gadā pieci Latvijas burātāji – V. Elnionis, J. Kreigers, M. Dāle un J. Grinvalds – izcīnīja vietas pirmajā desmitniekā starptautiskās „DN” klases pirmajā PSRS čempionātā un izcīnīja sporta meistara nosaukumu. Sākot ar 1975. gadu, Vilis Briedis aktīvi iesaistījās vējdēļu burāšanas attīstībā Latvijā, organizējot dažādus pasākumus.

Bet Vilis pats vēl 1993. gadā Polijā kļuva par pasaules čempionu senioriem ledusburāšanā „DN” klasē, atkārtojot savu 1988. gada sniegumu Ļeņingradā. Piecās dažādās burāšanas klasēs gan ziemā, gan vasarā Visvaldis Briedis kļuvis par Latvijas čempionu – „Monotip” (1952. gadā), „Finn” (1956.), „Flying Dutchman” (1959.), „Drakon” (1968.) un „DN” (1972.), bet 1958. gadā ar „lidojošo holandieti” uz varējis arī starptautiskajā Baltijas regatē.

Visu savu mūžu Visvaldis Briedis veltījis burāšanas sportam. Nesavtīgi, ar lielu radošo atdevi viņš personīgi nodrošinājis daudzus sportistus ar visu nepieciešamo, lai veicinātu viņu izaugsmi, piemēram, olimpiešiem Ilonai Dzelmei, Ansim Dālem, Vitai Matīsei, burāšanas meistaram Jānim Ozolam, Gunāram Rozenbergam, Ričardam Omanbriedim, pasaules čempioniem burāšanā brāļiem Alviķiem, V. Smoļakovam un daudziem citiem. 

Ļoti būtisks ir Visvalža Brieža darbs, lai izveidotu un saglabātu vienīgo sporta burāšanas bāzi bērniem un jauniešiem Mežaparkā, kuru ne vienu reizi vien kāds vēlējies privatizēt, likvidēt, pārveidot vai citādi iznīcināt. Viņš ar savu nesavtīgo un negurstošo enerģiju ir panācis, ka līdz šai dienai nacionālais jaunatnes centrs eksistē, dodot bērniem iespēju nodarboties ar burāšanu tai tik piemērotajā Ķīšezerā, kurā viņš pats reiz izjuta pirmo vēja valdzinājumu.

 Visvaldis Briedis savu mūžu veltījis burāšanai, gan kā sportists – burātājs, gan kā burāšanas sporta treneris, gan kā burāšanas sporta patriots, kurš visu savu enerģiju veltījis, lai saglabātu burāšanas sporta tradīcijas un vairotu sasniegumus.

Paldies Tev, Meistar!

Un – ar Dievu, Meistar!


Pievienoja: Oskars Krūze 2016.01.10 15:28

 Lietotājs:
    Parole:
            
Reģistrācija Aizmirsta parole

Pēdējās foruma aktivitātes

Redzamas reģistrētiem lietotājiem

Apsveicam dzimšanas dienā:

Kristīne Fišere-Blumberga , Anna Davidova

Aktuālais jautājums

Vai Tu būtu gatavs ziedot burāšanai?

Atbildēt var tikai reģistrēti lietotāji!

Partneri