ARC 2007 - ar katamarānu pāri Atlantijai

Rudenī Vidusjūrā un Ziemeļeiropā, pie kuras piederam arī mēs, burāšanas sezona pamazām beidzas. Tomēr katru gadu vairāki simti jahtu dodas tālāk uz dienvidiem, lai šķērsotu Atlantijas okeānu uz tā rietumu krastu, g.k. Karību jūru un tās salām, kur sezona sākas tikai decembrī un ilgst līdz maijam. Tradicionāli, jau kopš Kolumba laikiem, Transatlantiskais maršruts sākas Kanāriju salās.

Nu jau pagājušā gada decembra beigās Karību jūras salā St.Lucia beidzās pasaules lielākā kreiserjahtu regate jeb rallijs Atlantic Rally for Cruisers 2007 jeb vienkārši ARC. Šo ralliju jau 22 gadus pēc kārtas organizē Lielbritānijas organizācija World Cruising Club sadarbībā ar žurnālu Yachting World. Šī organizācija papildus ARC organizē arī vairākas citas regates kreiserjahtām. Galvenā šo visu regašu īpašība ir, ka tās organizētas kā kopējs burājums kreiserjahtām, kurām ir kopīgs ceļamērķis un kuras spēj novērtēt drošību un atmosfēru, kas pastāv šādas regates laikā. ARC tomēr ir vislielākā un pazīstamākā no visām šim regatēm.

 

ARC idejas autors 1986. gadā bija britu burāšanas sporta žurnālists Jimmy Cornell, kurš bija devies uz Kanāriju salām žurnāla Yachting World uzdevumā. Viņš vēlējās apvienot kopējo biedriskumu, ko viņš novēroja Kanāriju salās sapulcējušos jahtu apkalpju starpā, ar drošāku okeāna šķērsošanu un nelielu sacensību elementu. Tā, daudzām jahtām pulcējoties vienkopus ar vienu mērķi - šķērsot okeānu -, arī ARC aizsākās. Jau kopš paša regates aizsākuma atsaucība ir bijusi ļoti liela, un jau pirmajā ARC dalībnieku skaits pārsniedza 200, tā uzreiz iegūstot lielākās Transatlantiskās regates statusu. Gandrīz katru gadu dalībnieki ir spiesti stāties arī gaidīšanas rindā, jo pamatvietas tiek ļoti ātri rezervētas. Ierobežotais dalībnieku skaits ir saistīts ar jahtu ostu kapacitāti gan regates sākumā Las Palmas, gan regates beigu ostā Rodney Bay. Cauri visiem šiem gadiem ARC ir saglabājis savu pamatnostāju un ir raksturojams vairāk kā dalībnieku kopējs rallijs nekā sportiska regate. No 1989. gada ARC ir sadalīta sporta jeb sacīkšu divīzijā un kreiseru divīzijā. Kreiseru divīzijas jahtām ir atļauta neliela motora lietošana virzībai uz priekšu. Savukārt sacīkšu divīzija vadās pēc IRC handikapu sistēmas un tai motora lietošana nav atļauta. Sacīkšu divīzijas jahtām ir arī paaugstinātas drošības ekipējuma prasības. Tomēr ap 85% jahtu ir kreiseru divīzijas dalībnieces, un arī tām ir sava handikapu sistēma.

 

Sākotnēji galamērķis Karību jūrā bija Barbadosas sala, no 1990. gada tā ir St Lucia. Pati St. Lucia ir mazo Antiļu salu grupā ietilpstoša salu valsts. Latvijas pilsoņiem šeit ir vajadzīga iebraukšanas vīza, kas gan par 50 ASV dolāriem ir viegli nopērkama uz robežas.

 

2007. gadā regatei bija pieteiktas 243 jahtas, kas sadalītas vairākās divīzijās, ieskaitot sacīkšu un vairrākkorpusu jahtas. Dalībnieku sastāvs ir ļoti internacionāls ar 30 flotē pārstāvētām nācijām un visvairāk dalībnieku no Lielbritānijas, Vācijas, ASV un Norvēģijas. Komandu dalībnieku sastāvs ir vēl daudz internacionālāks. Divas no pieteiktajām jahtām BossaNova, Beneteau First 36.7 un Marta, Colin Archer 40 bija arī no mūsu kaimiņvalsts Igaunijas. Vidējais jahtu garums flotē gan nozīmīgs - 47 pēdas, kas mūsu Norvēģijā reģistrēto Lagoon 440 katamarānu  Queen of Hearts pat ierindoja zem vidējā līmeņa. Tas tikai parāda to, ka pēdējos gados kreiserjahtu izmēri Eiropā būtiski pieaug, un nevis to, ka, lai šķērsotu okeānu,  izšķirošs ir jahtas lielums. Mazākā pieteiktā jahta šogad bija 26 pēdu garais Ariel, Folkebaat no Lielbritānijas ar divu cilvēku komandu.

 


Tradicionāli maršruts pāri okeānam ved pa nedaudz uz dienvidiem, gandrīz līdz Zaļā raga (Cap Verde) salām, izliektu līkni. Tas ir vēja īpatnību dēļ, kas augstspiediena rezultātā virzās apļveidīgi. Tradicionāli senie jūrnieki šo maršrutu aprakstīja, kā „dodies uz dienvidiem, līdz sviests sāk kust, tad griezies uz rietumiem”. Par laimi, mūsdienās navigācija uz ūdens ir kļuvusi vieglāka, un ar trim GPS uz klāja un satelīttelefonam pieslēgtu e-pastu mūsu maršrutu katru dienu koriģēja krastā palicis profesionāls meteorologs, kas spēja sniegt ieskatu gan gaidāmajā vēja stiprumā gan negaisa mākoņu virzībā. Tieši pateicoties šim apstāklim mēs izvēlējāmies taisnāku maršrutu, neejot tradicionālajā dienvidu virzienā, un savā katamarānu divīzijā no 25 konkurentiem finišā ierindojāmies pirmajā vietā, okeāna šķērsošanai patērējot 16 diennaktis un noburājot 2837 jūras jūdzes.

 

Queen of Hearts komandā bijām pieci cilvēki - četri norvēģi un latvietis. Neviens no mums iepriekš Atlantiju jahtā šķērsojis nebija, lai gan pieredze burāt mums bija visiem.

 


Gran Canaria starts regatei tika dots 25. novembrī, bet jau divas nedēļas pirms tam notika intensīvs gatavošanās process ar rūpīgu drošības ekipējuma pārbaudi, daudziem semināriem, pārtikas krājumu plānošanu un iegādi un jahtas sagatavošanu šādam pārbraucienam. Drošība ir galvenais dzinulis  jahtu komandām pieteikties ARC. Flotes drošība tiek panākta ar ļoti stingrām drošības inventāra prasībām un regulāru savstarpēju sakaru uzturēšanu gan ar satelīta telefona, gan SSB radio palīdzību. Tas dod iespēju arī krastā palicējiem internetā sekot līdzi katras jahtas pozīcijai regates laikā.

 

Okeānā neviens cits glābējs var nebūt tuvumā, ja atgadās kas nopietns, un šādā brīdī izšķiroša var būt tieši ARC flotes kopība. Šogad ARC jahtas regates laikā izglāba divu citu jahtu komandas, jau no glābšanas plostiem, savukārt no pašu ARC dalībnieku vidus divus smagi cietušos vajadzēja evakuēt uz cietzemi. Diemžēl kādas ARC britu jahtas kapteinis tomēr gāja bojā.

 

Par pieredzi un zināšanām, ko dod ARC, ir lieki runāt, var pieminēt vien faktu, ka daudzas jahtu kapteiņu skolas, kas darbojas pēc britu RYA standartiem, savu augstāko apmācības pakāpi Yachtmaster Ocean veic, tieši piedaloties ARC.

 


Pirms starta un pēc finiša gandrīz katru vakaru notika kādas gan organizatoru, gan dalībnieku rīkotas vakariņas vai party. Piemēram, Lagoon katamarānu ražotāji visas savu katamarānu komandas pirms starta bija uzaicinājuši uz kopīgām vakariņām,  kuru laikā mēs tuvāk iepazināmies ar citu Lagoon apkalpēm un sevišķi sadraudzējāmies ar japāņu  Wakamizu komandu, kurā bija ne vien japāņi, bet arī beļģis un  austrālietis, tā komandai esot vēl internacionālākai nekā mūsējai.

 

Interesanti,  ka  Las Palmas nācās sastapties ar cilvēkiem no daudzām pasaules malām, kuri meklēja vēl vietu uz kādas no ARC jahtām. Tā kā kreiserburāšana ļoti bieži nozīmē shorthanded  jeb nepilnas komandas burāšanu, tad daudzi arī tika pie kārotās vietas, tomēr vairākums palika krastā. Ja kāds iedomājas, ka šādi varētu nokļūt Atlantijas otrā krastā, iegūt respektablu okeāna burāšanas pieredzi un vēl gūt samaksu, tad par to var aizmirst uzreiz.  Ir nepieciešama burāšanas pieredze, vēlams jau ar okeāna šķērsošanu, un pacietība, jo jābūt gatavam runāt ar daudzu jahtu kapteiņiem. Burvīgi, ja ir laba pavāra pieredze, jo to šādos garos pārbraucienos vienmēr augstu novērtē. Zinu gadījumu, kad dienu pirms starta kāds britu puisis pats piedāvāja samaksu tam, kas paņems viņu komandā. Nezinu gan, kā viņam veicās.

 

Atlantic Rally for Cruisers ir ļoti labi pazīstams pasaules ūdeņus vagojošiem tālbraucējiem, un ikviens, kurš Eiropā sapņo par pasaules apburāšanu vai tikai kārtīgu tālu ceļojumu uz rietumiem vai dienvidiem, ir apsvēris un arī turpmāk apsvērs par dalību šajā fantastiskajā pasākumā. Noteikti ceru, ka turpmākos gadus ARC finišējušo dalībnieku (diemžēl ne visi, kas ir pieteikti, arī finišē) sarakstā būs redzamas arī jahtas no Latvijas un Rodney Bay ostas restorānā līdzās britu, zviedru, vācu, čehu un citiem karogiem tiks uzvilkts arī Latvijas sarkanbaltsarkanais un vietējie, izdzirduši, ka esmu no Latvijas, neteiks, „What?”un „Do You have Your own language?”.


Pievienoja: Ilze Prūse 2008.07.1 17:22

 Lietotājs:
    Parole:
            
Reģistrācija Aizmirsta parole

Pēdējās foruma aktivitātes

Redzamas reģistrētiem lietotājiem

Apsveicam dzimšanas dienā:

Daniels Neibergs

Aktuālais jautājums

Vai Tu būtu gatavs ziedot burāšanai?

Atbildēt var tikai reģistrēti lietotāji!

Partneri